Czym się kierować przy wyborze lokaty

14 stycznia
23:18 2013

Jeśli jesteś w posiadaniu pewnej sumy pieniędzy, których nie chcesz przez jakiś czas wydawać, a jednocześnie chciałbyś w jak najlepszy sposób je wykorzystać, lokata bankowa to z pewnością dobry pomysł. Zanim jednak ulokujesz swoje pieniądze w banku, sprawdź jak wybrać najkorzystniejszą i najbardziej dostosowaną do swoich potrzeb lokatę bankową.

Na początek dobrze jest zastanowić się, na jaki czas możemy przekazać swoje pieniądze do banku, czyli jak długo możemy pozwolić sobie na nie wypłacanie ich. Jest to o tyle ważne, ponieważ w wielu ofertach bankowych tracimy odsetki przy wcześniejszym zerwaniu lokaty. Standardowo banki oferują lokaty zakładane na miesiąc, trzy miesiące, pół roku, rok (lokaty krótkoterminowe), ale również lokatę bankową możemy założyć na rok czy dwa lata (lokaty długoterminowe). Zatem jeśli chodzi o termin mamy dużą swobodę wyboru, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Crédit Agricole – Lokata terminowa ze stałym oprocentowaniem

Najbardziej istotnym parametrem, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze lokaty, powinno być oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej. W ofertach banków znajdują się dwa rodzaje oprocentowania lokat – stałe i zmienne. W przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem możemy dokładnie wyliczyć sobie zysk już w momencie jej założenia. W drugim przypadku – wysokość oprocentowania lokaty uzależnione jest od stóp procentowych wyznaczanych przez Radę Polityki Pieniężnej, a konkretnie od stawki WIBOR. RPP z kolei wyznacza wysokość stóp procentowych analizując bieżącą sytuację ekonomiczno-gospodarczą w kraju. Banki natomiast uzależniają oprocentowanie oferowanych lokat właśnie od WIBORU. WIBOR to oprocentowanie, po jakim banki udzielają sobie pożyczek wzajemnie. Zatem jeśli WIBOR spada, banki, aby nie stracić, zwiększają oprocentowanie lokat.

Lokaty standardowe w BGŻOptima. Sprawdź teraz!

Często (choć nie zawsze) banki oferują lokaty krótkoterminowe z oprocentowaniem opartym na stawce WIBOR, a długoterminowe – z oprocentowaniem stałym. Którą lokatę zatem wybrać? Ta decyzja należy do Ciebie. Jednym ze sposobów podjęcia decyzji może być obserwacja sytuacji w kraju oraz zapoznanie się z prognozami analityków. Jeśli zapowiadają oni spadki WIBORU – najkorzystniejsze lokaty to lokaty ze stałym oprocentowaniem. W przeciwnym wypadku – lepiej będzie wybrać lokatę opartą na oprocentowaniu zmiennym.