Jak wybrać lokatę długoterminową?

31 stycznia
00:28 2013

Lokata długoterminowa to opcja dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na odłożenie do banku oszczędności na więcej niż rok. Warto się nad nią zastanowić właśnie teraz, gdy spadają stopy procentowe.

Lokata długoterminowa rządzi się podobnymi prawami co lokaty bankowe krótkoterminowe, jednak w przypadku lokaty długoterminowej zmienne przybierają inne zakresy. Podobnie jak w przypadku lokaty krótkoterminowej tak i przy wybieraniu lokaty na rok i wyżej powinieneś kierować się jej oprocentowaniem – im wyższe tym lepsze. Oprocentowanie to może być stałe, czyli nie zmieni się ono przez cały czas trwania umowy z bankiem oraz zmienne – zależne od stóp procentowych, których wysokość wyznacza Rada Polityki Pieniężnej. Jeśli stopy procentowe spadają, spada również oprocentowanie lokaty bankowej.

Lokata w Credit Agricole – stałe oprocentowanie do 9% – SPRAWDŹ TERAZ!

Na chwilę obecną, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe i prognozowane są dalsze obniżki, warto wybrać lokatę długoterminową ze stałym oprocentowaniem. Wówczas masz gwarancję stałego zysku, a obniżki czy podwyżki stóp nie będą Cię dotyczyć. Zysk możesz sobie wyliczyć jeszcze przed podpisaniem umowy z bankiem. Zasadniczo oprocentowanie lokaty długoterminowej jest niższe niż w przypadki lokat długoterminowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ stałe oprocentowanie na lokacie z dłuższym terminem oznacza dla banku wyższy koszt pozyskania pieniądza. Oprocentowanie przecież nie ulegnie obniżce, na przykład w związku z gorszą sytuacją gospodarczą, gdyż jest stałe.

Lokata długoterminowa jest zatem świetnym rozwiązaniem na „przeczekanie gorszych czasów”. Lokaty długoterminowe to popularne produkty oszczędnościowe na rynku – znajdują się w ofercie prawie każdego banku. Stąd też trudno porównać je wszystkie. Warto jednak to robić, bo tylko wówczas można wybrać najkorzystniejszą dla siebie pod względem wielu różnych parametrów. Pomoże w tym kalkulator lokat.