Jak wybrać najlepszą lokatę?

24 marca
14:25 2015

Rynek depozytów bankowych nadal nie rozpieszcza klientów. Oprocentowanie lokat stale spada. Jak wybrać najlepszą lokatę?

Rzeczywiście, rynek lokat bankowych ma coraz mniej do zaoferowania swoim klientom. Można jeszcze znaleźć w miarę przyzwoicie oprocentowane lokaty, ale najczęściej przeznaczone są one tylko dla nowych klientów. Są to zazwyczaj oferty jednorazowe. Jeżeli mimo to klienci chcą zdeponować w banku swoje pieniądze, to czym powinni się kierować przy wyborze jak najkorzystniejszych lokat?

Na lokatach bankowych zarobimy z pewnością więcej niż na kontach osobistych czy kontach oszczędnościowych. Warto wiedzieć, co należy brać pod uwagę, wybierając dla siebie jak najkorzystniejsze oferty lokat. Decydując się na lokaty, należy uwzględniać wysokość oprocentowania, która jest najważniejszym elementem w wyborze najlepszej lokaty. Ważny jest również rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne), a także częstotliwość kapitalizacji odsetek, odnawialność lokaty oraz czas jej trwania.

Bardzo istotne dla klientów rynku lokat jest bezpieczeństwo zdeponowanych na lokatach pieniędzy. Właściciele lokat bankowych mogą spać spokojnie, bowiem nad ich pieniędzmi czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie stracimy zatem swoich pieniędzy, a w krytycznych sytuacjach, jak np. w okresie wielkiego kryzysu, można nawet zyskać. We wspomnianym czasie tracili swoje pieniądze inwestorzy, a nawet banki, ale nie właściciele lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych (niektórzy nawet nieźle na nich zarobili).

Lokaty najlepiej zakładać, jeżeli ma się wolne środki, a niekoniecznie chce się je umieścić na rynku inwestycyjnym. Jak wiadomo, jest to rynek podniesionego ryzyka, Nie ma 100-procentowo pewnych inwestycji ani uniwersalnej recepty na finansowy sukces na tym rynku. Owszem, można inwestować w fundusze zmniejszonego ryzyka, czyli np. w fundusze zrównoważone czy stabilnego wzrostu. Jednak na nich również można stracić, bowiem część środków finansowych inwestowana jest w akcje. Rynek lokat bankowych jest bezpieczny i można jeszcze coś na nim zarobić. Z pewnością nie będzie to duży zysk, ale pewny. Wadą rynku lokat bankowych jest to, że w razie zerwania umowy najczęściej traci się odsetki.

Przy wyborze jak najkorzystniejszych lokat warto kierować się zestawieniami porównywarek internetowych. Klienci sami powinni zadecydować, czy zdeponować swoje oszczędności na lokatach standardowych, inwestycyjnych, strukturyzowanych, progresywnych czy może rentierskich.