Jak działa kapitalizacja odsetek?

14 stycznia
13:50 2014

Wybór najkorzystniejszych ofert lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych w dużej mierze zależy od częstotliwości kapitalizacji odsetek o czym często klienci tych rynków niestety zapominają i kierują się jedynie oprocentowaniem a to jest błąd. Przeczytaj jak to wpływa na Twoje oszczędności.

Wiadomo przecież, że kapitalizacja odsetek równa się przekształcenie odsetek w kapitał, a kapitalizacja odsetek ma oczywiście wieli wpływa na zysk z lokaty czy tez konta oszczędnościowego. Najlepiej byłoby aby to była ciągła akcja, ale na taką klienci bankowi nie mają przeważnie co liczyć, a to dlatego że banki potrafią bardzo dobrze  liczyć. Bardziej precyzyjnie kapitalizacja odsetek jest to na przykład dopisywanie odsetek do kapitału, jaki złożył właściciel lokaty w depozyt bankowy. Następnie odsetki dopisane do kapitału przekształcają się w kapitał który dalej procentuje oczekując na kolejną kapitalizacje odsetek.

Tak więc im częściej ona następuje tym większy zysk i z lokat bankowych i z kont oszczędnościowych. Niestety rzadko spotykana jest na rynku lokat bankowych częstsza kapitalizacja niż raz na trzy miesiące. Owszem można spotkać lokaty gdzie kapitalizacja odsetek przeprowadzana jest nawet raz na miesiąc ale to są rzadkie przypadki. Gdzie ten czas kiedy kapitalizacja odsetek odbywała się codziennie, a możliwe to było tylko przy lokatach bez podatku belki. Niestety, ale lokat bez podatku belki już dawno nie ma więc klienci tego rynku muszą wybierać w takich ofertach jakie są. Jeżeli ktoś natomiast chce aby kapitalizacja odsetek była jak najczęstsza oraz aby można było dopłacać do kapitału zgromadzonego na lokacie powinien wybrać lokatę progresywną. O szczegółach można sie również dowiedzieć się bankach, które lokaty progresywne mają w swojej ofercie lokat bankowych.