Kapitalizacja odsetek na lokacie bankowej to bardzo ważny czynnik, który oprócz oprocentowania lokaty, powinien decydować o jej wyborze. Bowiem od kapitalizacji odsetek zależy cały zysk z lokaty. Czym ona jest i jaka powinna być, aby lokata była najkorzystniejsza dla nas?
Kapitalizacja odsetek to dopisywanie ich przez bank do kwoty, jaką klient złożył na lokacie. Poprzez to dopisywanie odsetki przekształcają się w kapitał, a w następnym, ustalonym umową, okresie, odsetki naliczane są już od wyższej wartości – sumy kwoty złożonej na lokacie oraz naliczonych do tej chwili odsetek.
A zatem – im częściej następuje kapitalizacja odsetek na lokacie, tym lepiej. W każdym bowiem następnym okresie na nasz zysk pracuje już nieco większa kwota pieniędzy. W przypadku lokat z miesięczną kapitalizacją odsetek, zysk przynosi nie tylko nasz kapitał, ale i odsetki zebrane po pierwszym miesiącu. Jeśli więc porównujemy lokaty bankowe, warto zwracać uwagę na kapitalizację odsetek lokaty.
Lokata 5 PLUS w Volkswagen Bank direct. Oprocentowanie do 9%!
Jak ważna jest kapitalizacja odsetek przy wyborze lokaty, możemy przekonać się na prostym przykładzie. Otóż: lokata z wyższym oprocentowaniem i trzymiesięczną kapitalizacją odsetek może przynieść nam mniejszy zysk niż lokata niżej oprocentowana, ale z miesięczną kapitalizacją. Jak widać – czasami kapitalizacja odsetek może bardziej decydować o zysku z lokaty niż jej oprocentowanie. Często tę niewiedzę klienta wykorzystują banki. W reklamach bowiem zachęcają nas wysokim oprocentowaniem lokaty, a po jej założeniu okazuje się, że zysk nie jest jednak tak wysoki, jak się początkowo wydawało.
Jednak ofert różnego rodzaju lokat jest na naszym rynku na chwilę obecną tak dużo, że łatwo się w tym pogubić. Najszybciej lokaty bankowe porównamy wykorzystując do tego kalkulatory lokat, dostępne w internecie. Pozwalają one na wpisanie swoich parametrów (wysokość, waluta i okres lokaty), po czym pokazują wyniki z różnych banków.
Skorzystaj z kalkulatora lokat. Sprawdź porównanie lokat z kilkudziesięciu banków >>