Kapitalizacja odsetek a zysk z lokaty

05 maja
21:54 2013

Wbrew temu, co nam się powszechnie wydaje zysk z lokaty zależy nie tylko od jej oprocentowania. Duży wpływ na to, ile zarobimy na lokacie ma kapitalizacja odsetek. Przeczytaj, dlaczego.

Jeśli składasz swoje środki finansowe (kapitał) na lokacie, zarabiają one na siebie, ponieważ są w jakiś sposób oprocentowane. Bank za jakiś czas podliczy Twój zysk (odsetki) i doda go do kwoty złożonej początkowo – kapitału. Takie dopisywanie odsetek nazywamy ich kapitalizacją.

Ponieważ następne odsetki dopisywane są już nie do początkowego kapitału, ale do tej właśnie kwoty powiększonej o odsetki, zwiększają Twój zysk. Inaczej mówiąc na Twój zarobek z lokaty pracuje już większa niż początkowo kwota. Im częściej odsetki będą dopisywane, tym Twój zysk z lokaty będzie większy. Na rynku spotykamy lokaty z kapitalizacją odsetek o różnej częstotliwości: dzienną, miesięczną, kwartalną czy roczną. Oznacza to, że odsetki są dopisywane do bieżącej wartości kapitału adekwatnie: codziennie, co miesiąc, co 3 miesiące i po roku.

Lokata terminowa – stałe oprocentowanie – SPRAWDŹ W EUROBANKU

Lokaty bankowe mogą mieć różne rodzaje oprocentowania. Jedne oprocentowane są w sposób stały – oznacza to, że takie oprocentowanie, jakie ustalimy z bankiem przy zakładaniu lokaty będziemy mieć przez cały okres jej trwania.

Na rynku znajdziemy również lokaty ze zmiennym oprocentowaniem – wówczas posiadacz lokaty nie wie, ile zarobi, ponieważ w czasie trwania lokaty jej oprocentowanie może spaść lub wzrosnąć. W pierwszym jednak przypadku, gdy oprocentowanie jest stałe, zysk z lokaty możemy wyliczyć już na starcie. Wystarczy zastosować wzór:

K=Ko (1+p)n, gdzie:

  • K – zysk
  • Ko – kapitał początkowy,
  • p – oprocentowanie,
  • n – ile razy dopisano odsetki.

Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę podatku. Jak widać kapitalizacja odsetek, to obok oprocentowania lokaty, bardzo ważny czynnik, przekładający się bezpośrednio na to, ile na lokacie zarobimy.