Jak kształtuje się teraz oprocentowanie lokat?

11 września
11:58 2013

Oprocentowanie lokat spada, klienci powoli ale systematycznie zaczynają odchodzić z rynku lokat bankowych. Część środków wycofanych z depozytów bankowych wpłacają na rachunki bieżące lub na rachunki oszczędnościowe, ale większa część zasiliła rynek funduszy inwestycyjnych, który o dziwo ma się coraz lepiej.

Takich tendencji już od dawna nie notowano na tym rynku i jeżeli banki nadal będą biernie się tej sytuacji przyglądać może to być katastrofa dla rynku lokat bankowych. Przypomnijmy że jeszcze nie tak dawno bowiem na koniec maja 2013 r. na rynku lokat bankowych zdeponowanych było prawie 260 miliardów złotych, ale już w następnym miesiącu ubyło z tego rynku 15 miliardów złotych i należy przypuszczać że nadal ubywa.

Dla banków powinien to już być sygnał, że coś niedobrego zaczyna się dziać na tym rynku. Czy można się temu dziwić skoro w ostatnich 10 miesiącach Rada Polityki Pieniężnej stale obniża stopy procentowe co oczywiście skutkuje natychmiastowym obniżeniem oprocentowania lokat bankowych. Czy w takiej sytuacji można się też dziwić że klienci tego rynku wycofują z depozytów pieniądze? Analitycy twierdzą że mimo wszystko banki zaczną znowu walczyć o klientów ale w jaki sposób już tego nie mówią. Być może zaczną podwyższać oprocentowanie ale póki co tego nie widać więc chyba nie należy się spodziewać jakiś rewolucyjnych zmian.

Ale czy w związku z tym można jeszcze na rynku lokat bankowych znaleźć w miarę atrakcyjne lokaty? Odpowiedzieć należy tak, można znaleźć jeżeli już nie atrakcyjne lokaty bankowe to w miarę przyzwoicie oprocentowane. Ostatni ranking sierpniowy wskazuje na najwyższe oprocentowanie lokat krótkoterminowych i w tej kwestii najlepiej zakładać lokaty bankowe w takich bankach jak Idea Bank, GetinOnline, BZ WBK czy też Noble Bank. W tych bankach za założenie lokat można dostać oprocentowanie w wysokości od 5% do 5,5%. Lokaty długoterminowe 2-3 letnie oprocentowane są nieco powyżej 4% i jeżeli ktoś sobie życzy zamrożenia kapitału na tak długi okres i na takie oprocentowanie niech sprawdzi ofertę GetinOnline, Open Finance lub Santander Bank.