Sposoby na spadające oprocentowanie lokat

18 marca
22:00 2013

Systematyczne obniżanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej skutkowało stopniowym obniżaniem oprocentowania lokat przez banki. Teraz, gdy mamy stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, oprocentowanie znowu idzie w dół.

Już tylko nieliczne banki oferują lokaty z oprocentowaniem powyżej 5%. Ponad to większość z nich charakteryzuje się niższym terminem zapadalności. A jeszcze inne obwarowane są dodatkowymi warunkami – koniecznością założenia konta bądź jest to oferta przeznaczona tylko dla nowych klientów.

Różnica między tym, co było jeszcze w połowie zeszłego roku, kiedy to banki oferowały zysk na poziomie 9%, a tym co jest teraz, daje do myślenia. Co ciekawe obecne poziom oprocentowania lokat potrafi być bardzo zróżnicowany. Oprócz wyżej już wspomnianego najlepszego oprocentowania w wysokości 5%, są i banki, które nie dają więcej niż 1% zysku.

Lokata ExtraZysk w BNP Paribas – Sprawdź teraz!

Mimo tego, lokaty bankowe wciąż cieszą się u nas dużą popularnością. Nie wiadomo, czy to kwestia naszego braku wiedzy w tym zakresie czy też nie możemy się zdecydować, czy przedłużać lokatę czy zabrać z niej pieniądze. Jednym z rozwiązań może być zabranie tylko pewnej części pieniędzy z lokaty. Wówczas zawsze ryzyko starty będzie mniejsze, bo i ryzykujemy mniejszą kwotą pieniędzy.

Czy są inne produkty, które obecnie będą i opłacalne i bezpieczne?

Tak naprawdę dużego wyboru nie mamy. Wraz z oprocentowaniem lokat spada i oprocentowanie kont oszczędnościowych. Wciąż na lokacie bankowej, nawet nędznie oprocentowanej, zarobimy więcej niż na koncie oszczędnościowym.

Skorzystaj z kalkulatora lokat. Sprawdź porównanie lokat z  kilkudziesięciu banków >>

Podobnym poziomem bezpieczeństwa co lokata bankowa charakteryzują się polisolokaty. Ponieważ uchodzą one właściwie za produkty ubezpieczeniowe, stąd też nie podlegają podatkowi Belki. Można zatem zarobić na nich obecnie troszkę więcej niż na standardowych lokatach.

Należy jednak pamiętać, że objęte są one gwarancjami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – a te są znacznie niższe.