Oprocentowanie stałe czy zmienne?

12 lutego
22:50 2013

Na rynku lokat bankowych spotkamy lokaty z dwoma rodzajami oprocentowania: oprocentowaniem stałym i zmiennym. Dowiedz się, która lokata i kiedy będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Jednak wysokość zysku zależy od oprocentowania lokaty – im wyższe oprocentowanie zaproponuje bank, tym lepiej dla klienta.

Wysokość oprocentowania może być ustalona przy podpisywaniu umowy z bankiem jako stała. Wówczas mamy do czynienia z oprocentowaniem stałym. Jego zaletą jest fakt, że możemy już przy zakładaniu lokaty obliczyć sobie, ile na niej zarobimy. Bank wówczas gwarantuje nam taki zysk. Oprocentowanie stałe częściej spotykane jest w lokatach krótkoterminowych, zakładanych na miesiąc, trzy, rok.

Lokata NA START w GetinOnline: Same korzyści! Zero zobowiązań!

Oprocentowanie zmienne to takie oprocentowanie lokaty, które bank uzależnia od wysokości stopy procentowej WIBOR, wyznaczanej przez Radę Polityki Pieniężnej. To oprocentowanie lokaty może w zależności od stawki WIBOR i rosnąć i spadać w czasie trwania umowy z bankiem. Tu zysk jest trudno przewidzieć, gdyż może on naprzemian rosnąć lub maleć. Jeśli rosną stopy procentowe, rośnie i oprocentowanie lokaty. Lokaty bankowe z oprocentowaniem zmiennym zazwyczaj spotyka się w lokatach długoterminowych, kilkuletnich, zatem dynamika zmian może być duża.

Jaką więc lokatę wybrać?

Stopy procentowe obrazują sytuację na rynku ekonomiczno-finansowym. Trudno na dłuższy okres stwierdzić, jak będą się kształtowały. Jednakże analitycy na co dzień obserwujący ten rynek są w stanie z dość dużym prawdopodobieństwem określić, jak Rada Polityki Pieniężnej je zmieni. Jeśli WIBOR będzie spadać, atrakcyjniejsza będzie lokata ze stałym oprocentowaniem. Jeśli jednak analitycy zapowiadają wzrost stawki WIBOR, warto założyć lokatę opartą o zmienne oprocentowanie.

Najlepsze lokaty w tym miesiącu? Sprawdź najnowszy ranking lokat