PKO BP konto oszczędnościowe – czy warto zakładać?

01 kwietnia
08:46 2015

Czy warto zakładać konta oszczędnościowe? Jeśli nasze pieniądze mają bezczynnie leżeć na nieoprocentowanych rachunku bieżącym, to i owszem – tylko które konto wybrać? Sprawdźmy, co ma do zaoferowania klientom PKO BP.

Na rynku bankowym najpopularniejsze są dwa produkty oszczędnościowe: lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Niestety, oferta obu tych produktów nie jest już tak atrakcyjna jak jeszcze kilka lat temu. Średnie roczne oprocentowanie kont oszczędnościowych rzadko przekracza 2,5 proc., a lokat bankowych – 4 proc. O tak niskim oprocentowaniu obu tych produktów zadecydowało wiele czynników, ostatnio stałe obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Nadal wiele osób decyduje się jednak na założenie kont oszczędnościowych, nawet mimo tak niskiego oprocentowania. Dzieje się tak między innymi dlatego, że na konta oszczędnościowe można w każdej chwili wpłacić i wypłacić z nich nawet niewielkie sumy. Niestety, najczęściej tylko jeden przelew wewnętrzny jest bezpłatny, za pozostałe trzeba już uiścić należność. Czy warto zakładać konta oszczędnościowe w PKO BP?

Przy wyborze jak najkorzystniejszego konta oszczędnościowego najlepiej kierować się wysokością oprocentowania; tym, czy jest to oprocentowanie stałe, czy zmienne; częstotliwością kapitalizacji odsetek oraz istnieniem bądź brakiem bezpłatnych przelewów i wypłat gotówkowych. Warto również sprawdzić najnowsze zestawienia kont oszczędnościowych, które można znaleźć w porównywarkach internetowych. Obecnie najkorzystniejsze i najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe ma w swojej ofercie Getin Bank. Bank proponuje swoim klientom oprocentowanie w wysokości 4 proc. Aby takie konto założyć, trzeba jednak w tym banku mieć rachunek osobisty.

Bank PKO BP nie jest ujęty w zestawieniach najlepszych ofert na rynku kont oszczędnościowych, ale dla swoich klientów ma kilka ciekawych propozycji rachunków oszczędnościowych, w tym Konto Oszczędnościowe Plus. Pierwszy przelew wewnętrzny w tej ofercie jest bezpłatny, za pozostałe trzeba zapłacić. Wszystkie wypłaty gotówkowe są jednak bezpłatne. Poza tym bank nie pobiera opłat za korzystanie z bankowości elektronicznej. Inne opłaty i prowizje za korzystanie z konta oszczędnościowego są ogólnie dostępne w taryfie prowizji i opłat bankowych PKO BP. Zaletą tego konta jest miesięczna kapitalizacja odsetek, wadą – podatek dochodowy. Taki podatek pobierany jest jednak w każdym banku.

Oprocentowanie tego rachunku nie jest niestety najwyższe, wynosi 2,30 proc. w skali roku. Można jednak mieć wyższe wpływy z oprocentowania, jeżeli kwota zgromadzona na koncie będzie stale rosła. Zwyżka oprocentowania zaczyna się od przekroczenia kwoty 9 999,99 zł, wówczas wynosi 0,80 proc. Po przekroczeniu 49 999,99 proc. zwyżka rośnie do 0,90 proc., a jeżeli przekroczy 99 999,99 zł – wynosi już 1,05 proc. Po przekroczeniu  199 999,99 zł jest to już 1,45 proc. Konto oszczędnościowe w PKO BP może założyć każdy, bez konieczności zakładania konta osobistego.