Dla kogo konto oszczędnościowe a dla kogo lokata?

10 kwietnia
22:34 2013

Konto oszczędnościowe i lokata bankowa to dwa najpopularniejsze produkty oszczędnościowe w Polsce. Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego? Na które się zdecydować?

Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe, mają swoje wady i zalety. Wybór tego odpowiedniego produktu oszczędnościowego powinien być dobrany do Ciebie, Twoich warunków i możliwości.

Przede wszystkim powinniśmy się zdecydować, jaką kwotę możemy zdeponować, na jak długo, czy będziemy chcieli z niej korzystać. W przypadku lokaty bowiem od tego zależy nasz zysk. Założenie lokaty wiąże się z umową, w której podane są warunki taki jak między innymi: okres, na jaki zakładana jest lokata i kwota, jaka jest konieczna do założenia lokaty. Często banki podają określoną kwotę minimalną, od której założenie lokaty jest możliwe. Jeśli w ciągu trwania okresu lokaty będziesz chciał wypłacić z niej pieniądze musisz liczyć się z pewnymi konsekwencjami. W umowie z bankiem określone są bowiem zasady, na których możesz to zrobić.

Często jednak jest tak, że przedterminowe zerwanie umowy oznacza całkowitą utratę odsetek. Inne banki z kolei pobierają w takim wypadku prowizję za przedwczesne zerwanie lokaty, jednak nie może być ona wyższa niż wypracowane odsetki.

Najlepsze lokaty w tym miesiącu? Sprawdź ranking lokat

Konto oszczędnościowe to produkt zdecydowanie bardziej elastyczny pod tym względem. Nie ma tu z góry określonej kwoty pieniędzy, którą należy wpłacić na start. Ponadto z konta oszczędnościowego w każdej chwili można pobrać swoje pieniądze i nie wiąże to się z żadnymi konsekwencjami. Konto oszczędnościowe daje więc większą swobodę w dysponowaniu swoimi oszczędnościowymi, zatem przeznaczone jest dla osób, które w momencie zakładania konta nie wiedzą, czy i kiedy będą potrzebować pieniędzy.

Na lokatę bankową powinni decydować się te osoby, które mogą sobie pozwolić na czasowe zamrożenie pieniędzy, t,j. niekorzystanie z nich przez pewien czas. Ich zysk będzie wówczas większy.