Lokaty bankowe. Porady dla początkujących

22 lutego
02:50 2013

Chciałbyś złożyć swoje oszczędności na lokacie bankowej, ale nie masz pojęcia jak się do tego zabrać. Przeczytaj, co musisz wiedzieć zanim pójdziesz do banku.

Lokata bankowa zawierana jest na podstawie umowy z bankiem, w którym określone będą wszelkie kwestie dotyczące parametrów wybranej przez Ciebie lokaty. Do tych parametrów należą: kwota, jaką dysponujesz i zamierzasz złożyć w banku, czas, na jaki możesz ją złożyć, wysokość oraz rodzaj oprocentowania lokaty, sposób kapitalizacji odsetek, a także kwestia zerwania lokaty.

Do jakiego banku się skierować?

Wybór banku jest tu prosty – wybierz taki, który zaproponuje Ci najlepsze warunki. Bardzo ważne jest, żebyś przed założeniem lokaty wiedział na co możesz sobie pozwolić, a więc przede wszystkim: na jak długo możesz zamrozić swoje oszczędności. Zazwyczaj im dłuższa lokata bankowa, tym wyższe oprocentowanie. Bank jednak może narzucić kwotę minimalną, od której możliwe będzie założenie lokaty. Jeśli jednak nie jesteś do końca pewny, kiedy będziesz potrzebował swoich pieniędzy z powrotem, zwróć uwagę na to, co oferuje Ci bank w momencie zerwania lokaty.

DnB Nord – Lokata terminowa „iNORD” – Oprocentowanie do 9%

W niektórych bowiem ofertach wcześniejsze zerwanie lokaty powoduje całkowitą utratę odsetek, w innych zaś klient je zachowuje. Przed założeniem lokaty warto zorientować się, jakiej wysokości są obecnie stopy procentowe, ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, a także jak ich wysokość prognozują analitycy.

Skorzystaj z kalkulatora lokat. Porównaj oferty kilkudziesięciu banków na raz >>

Jeśli przewidują oni wzrost stóp procentowych, warto zdecydować się na lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, ponieważ oprocentowanie takiej lokaty będzie wzrastać wraz z nimi. W odwrotnej sytuacji wybierzmy lokatę ze stałym oprocentowaniem. W jej wypadku określony zysk jest pewny i przewidywalny.

Bardzo ważna jest też kapitalizacja odsetek – im częstsza, tym większy zysk. Najlepiej zatem, aby była to lokata z dzienną kapitalizacją odsetek.