Co powinno decydować o wyborze lokaty?

20 lutego
21:54 2013

Masz trochę oszczędności i chciałbyś je tak ulokować, aby były i bezpieczne i jeszcze przyniosły dodatkowe zyski? Lokata bankowa to w takim wypadku najlepsze rozwiązanie.

Jednak ofert bankowych w tym zakresie jest tak dużo, że wybór odpowiedniej lokaty może być naprawdę trudny, zwłaszcza dla osoby początkującej w tej dziedzinie. Przedstawiamy podstawowe czynniki, które powinny decydować o wyborze lokaty bankowej. Lokata bankowa polega na przekazaniu przez klienta do banku pewnej kwoty pieniędzy (kapitał) na określony procent i określony czas, po upływie którego bank wypłaca nam kapitał powiększony o odsetki. Przy wyborze lokaty nie liczy się bank, ale jego oferta w zakresie lokat. Przeważnie nie musisz zakładać w nim konta, możesz więc kierować się tylko tym, aby lokata bankowa była dla Ciebie jak najkorzystniejsza.

„T-lokata” w Citi Handlowy – Oprocentowanie do 9%

Najważniejszym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na wybór lokaty jest zatem jej oprocentowanie. Im wyższy procent może zaproponować nam bank, tym większy będzie nasz zysk z lokaty. Na rynku spotkamy lokaty ze stałym lub ze zmiennym oprocentowaniem. Oprocentowanie stałe to takie, które nie ulegnie zmianie przez cały okres trwania umowy z bankiem. Oprocentowanie zmienne to oprocentowanie, którego wysokość jest zależna od stóp procentowych. Stopy procentowe to instrument polityki pieniężnej, a ich wysokość określa Rada Polityki Pieniężnej. Zależność jest prosta – jeśli stopy procentowe maleją, maleje również oprocentowanie lokat o nie opartych. W porównaniu do lokaty ze stałym oprocentowaniem, można więc raz zyskać więcej raz mnie, a na dłuższy okres czasu trudno ten zysk przewidzieć. W przypadku lokaty stałej można go wyliczyć już na podstawie reklamy bankowej.

Kapitalizacja odsetek jest również czymś, na co powinieneś zwrócić uwagę. Bowiem od jej częstotliwości również zależy wysokość zysku. Kapitalizacja odsetek to powiększanie kapitału o odsetki – im częściej następuje, tym od większej kwoty masz naliczane następne odsetki.