Zazwyczaj wydaje się, że inflacja to ogólne zagadnienie ekonomiczne, o którym wszyscy wiedzą, ale niewielu tak naprawdę dotyczy. Jeśli jednak oszczędzasz na lokatach, musisz wiedzieć, że inflacja ma wpływ na Twój zysk.
Inflacja ma miejsce wówczas, gdy na skutek wzrostu cen obniża się wartość pieniądza. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Ano to, że na skutek inflacji za tę samą kwotę pieniędzy będzie mógł kupić mniej tych samych towarów czy usług.
Zjawisko inflacji wiąże się w dużym stopniu z rynkiem produktów bankowych, bowiem jeśli banki udzielają swoim klientom dużej liczby kredytów i pożyczek widać zwiększony ruch gotówki na rynku. A jeśli tej gotówki jest dużo, firmy podwyższają ceny swoich produktów i usług, a wartość pieniądza maleje.
Najlepsze lokaty w tym miesiącu? Sprawdź ranking lokat
Narodowy Bank Polski, aby przeciwdziałać wysokiej inflacji wykorzystuje do tego stopy procentowe. Zmiany wysokości stóp procentowych wiążą się bowiem ze zmianami wysokości stawki WIBOR, czyli ceny po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze nawzajem. WIBOR ponadto kształtuje wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, ponieważ jest ich częścią składową.
Jeśli jest on na wysokim poziomie, to kredyty są droższe, a w efekcie konsumenci nie chcą bądź nie mogą pozwolić sobie na ich zaciągnięcie.
Nie trać czasu! Otwórz Lokatę Bezkarną w BGŻOptima >>
W podobny sposób inflacja wpływa bezpośrednio na rentowność lokat bankowych. Z dwóch osób, które założyły tak samo oprocentowaną lokatę na ten sam okres czasu i przy tej samej kapitalizacji odsetek, ale w różny czasie, a więc przy uwzględnieniu różnych współczynników inflacji, jeden posiadacz lokaty bankowej może zarobić na niej nawet kilkaset złotych mniej. Jeśli oprocentowanie lokaty jest niższe niż aktualny poziom inflacji klient realnie na lokacie zarobi mniej.
Obecnie inflacja spada i to w dość szybkim tempie. Mimo, iż oprocentowanie lokat jest coraz mniejsze, to przy tak niskim aktualnie poziomie inflacji lokaty bankowe są dalej opłacalne.