Dlaczego lokaty terminowe są tak popularne?

07 stycznia
14:08 2013

Lokaty terminowe to najbardziej popularny rodzaj lokat bankowych spotykanych w Polsce. Dowiedz się dlaczego.

Lokata terminowa to lokata zakładana na ściśle określony czas określony w umowie z bankiem. Bank zobowiązuje się do wypłacenia wpłaconej kwoty wraz z uzyskanymi odsetkami po upływie tego terminu.

Dlaczego jest tak popularna?

Ponieważ lokatę terminową można założyć dysponując nawet niewielką kwotą pieniędzy. Zatem jest to dobra opcja dla kogoś, kto jest w posiadaniu oszczędności, których nie chce na razie wydawać. Wystarczy określić czas, na który możemy i chcemy je zamrozić, aby zwróciły nam się wraz z odsetkami. Najkrótsze lokaty terminowe zakładane są na okres 2 miesięcy, najdłuższe – na 60 miesięcy. Jednak do najpopularniejszych należą: lokaty krótkoterminowe – zakładane na kilka miesięcy oraz długoterminowe – w Polsce najczęściej zakładane na rok.

Kiedy lokaty terminowe są najkorzystniejsze?

Wtedy, gdy w depozyt wpłacana jest wyższa kwota pieniędzy oraz gdy lokujemy je na dłuższy czas. Wówczas możemy liczyć na korzystniejsze oprocentowanie lokaty. Oprocentowanie lokaty może się zmieniać w trakcie jej trwania, ale może być również stałe. Lokaty krótkoterminowe zazwyczaj posiadają stałe oprocentowanie, natomiast lokaty długoterminowe – oprocentowanie zmienne, zazwyczaj zależne od stop procentowych narzucanych nam przez państwo. Lokaty terminowe są w Polsce również popularne z tego względu, że jest to spokojny sposób na zarabianiu na oszczędnościach. Zysk jest oczywiście mniejszy niż gdybyśmy inwestowali je na giełdzie czy w fundusze inwestycyjne, ale i ryzyko jest znacznie mniejsze.

„Lokata Zysk +” w Santander Consumer Bank

W Polsce lokaty bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja, która w razie upadłości banku, wypłaci nam jakąś część środków, które w nim zdeponowaliśmy.