Czym jest zdolność kredytowa?

30 kwietnia
12:36 2013

Zanim będziemy mogli otrzymać kredyt lub pożyczkę, bank dokona szczegółowej analizy naszej sytuacji finansowej. Inaczej mówiąc, zbada naszą zdolność kredytową. Dowiedzmy się, czym jest zdolność kredytowa i co zrobić, by wypaść jak najlepiej?

Zdolność kredytowa to po prostu wyliczane przez bank, w zależności od indywidualnej sytuacji każdego klienta starającego się o przyznanie kredytu lub pożyczki, prawdopodobieństwo rzetelnej całkowitej spłaty przez niego zaciągniętego długu. Jednocześnie za pomocą zdolności kredytowej bank może wyliczyć również maksymalną kwotę kredytu, jaką będzie w stanie nam udzielić.

Przede wszystkim bank zwraca uwagę na ilość pracujących osób w gospodarstwie domowym oraz sumę ich wszystkich zarobków. Dlatego też im więcej osób pracuje, bądź więcej zarabia, tym lepiej dla naszej zdolności kredytowej. Jeżeli staramy się o kredyt hipoteczny, może warto zastanowić się nad dodatkowymi osobami zasilającymi budżet domowy?

Następnie sprawdzane są wszelkiego rodzaju koszty różnych kart kredytowych oraz dotychczasowych niespłaconych pożyczek. Aby nasza zdolność kredytowa była większa, warto trochę zaoszczędzić, by spłacić należne zobowiązania, a przy okazji zrezygnować z kart kredytowych. Przecież im więcej pieniędzy idzie na opłacanie obecnych długów, tym mniej pieniędzy pozostaje na spłatę miesięcznej raty nowego kredytu.

A nie można zapominać o pozostałych miesięcznych kosztach towarów i usług, które również mają negatywny wpływ na nasz bankowy wizerunek. Jeżeli nie korzystamy z czegoś, za co płacimy miesięczne rachunki, może powinniśmy z tego zrezygnować, by więcej pieniędzy zostało nam w kieszeni?

Dla przykładu, załóżmy, że do gospodarstwa domowego należą dwie osoby pracujące o średnim wspólnym zarobku 5 tysięcy złotych, spłacających miesięczne raty równe 400 złotych oraz opłacające inne wydatki o łącznej wartości 700 złotych. Dodatkowo posiadają limit kart kredytowych w wysokości 5 tysięcy złotych oraz limit kredytowy w rachunkach bieżących równy 10 tysięcy złotych.

W takim przypadku szacunkowo klienci należący do przedstawionego gospodarstwa domowego mogą liczyć na kredyt złotówkowy w wysokości 215 034 złotych oraz kredyt walutowy w wysokości równowartości 172 027 złotych.