Jak dbać o finanse osobiste?

21 stycznia
02:56 2013

Idą ciężkie czasy. Ceny rosną, zatrudnienie spada, a media straszą nas kryzysem. Jak przedstawiają wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie BNP Paribas Banku, prawie połowa Polaków zamierza w 2013 roku oszczędzać. Nie jest to łatwe zadanie – oszczędzanie to przede wszystkim wyrzeczenia. Jak zatem oszczędzać skutecznie?

Jeśli każdy miesiąc kończysz na tzw. minusie, zapożyczasz się, a Twoje wydatki przekraczają dochody, to oznacza, że czas na uporządkowanie finansów osobistych. Wielu z nas, niestety, nie kontroluje swoich wydatków w ogóle, co kończy się najczęściej wydawaniem pieniędzy w sposób niekontrolowany, a w efekcie – nadmierny.

Zatem podstawa to rozsądne planowanie wydatków. Trzeba się zastanowić, jak, gdzie i na co wydajemy swoje finanse. Osobom, które wiedzą, że nie umieją i nie będą w stanie zastanawiać się nad każdym wydatkiem, radzimy zatrzymywanie paragonów i spisywanie z nich pod koniec dnia kwot. Takie działanie w obrębie miesiąca, dadzą nam obraz tego, na co wydajemy za dużo i co moglibyśmy ograniczyć. Wymaga to sumienności i konsekwencji, ale daje efekty. Po jakiś czasie takich systematycznych działań z pewnością uda nam się zaoszczędzić niewielkie sumy, które z czasem dadzą nam większe kwoty.

Lokata BPH Bank w znakomitej stawce!

Trzymanie oszczędności w domu niewiele nam jednak da – pieniądze, nawet najmniejsze, powinny zarabiać na siebie. Jak zatem skutecznie zarządzać oszczędnościami? Najprostszym i skutecznym sposobem na pomnożenie oszczędności jest lokata bankowa. Produkt ten polega na tym, że oddajemy do banku pewną kwotę pieniędzy na określony czas, po czym bank oddaje nam ją wraz z odsetkami. Zasady lokaty bankowej określa umowa z bankiem. To w niej określone są takie parametry, jak: czas trwania lokaty oraz jej oprocentowanie i kapitalizacja odsetek, od których zależy zysk z lokaty.

Lokaty bankowe są bardzo popularnym sposobem na pomnażanie oszczędności, głównie dlatego, że są bezpieczne. Inne sposoby inwestowania pieniędzy wiążą się z większym ryzykiem.