Bezpieczne oszczędzanie – poznaj zasady

28 stycznia
23:02 2013

W dzisiejszych czasach, gdy kredyty oraz konieczne opłaty „zjadają” nam większość dochodów, oszczędzanie jest wyjątkowo trudne. Ponadto najczęściej wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami.

Tym bardziej ważne jest, aby tak ciężko zaoszczędzone pieniądze ulokować w sposób pewny i bezpieczny po to, by przyniosły nam przy tym dodatkowy zysk. Nie uzyskamy jednak tego, chowając pieniądze w skarpecie. Tu z pomocą przychodzą nam banki, które w swojej ofercie mają dostępnych wiele produktów, służących do pomnażania i inwestowania pieniędzy. Wybór odpowiedniego z nich powinna poprzedzać dokładna analiza w oparciu o takie pytania, jak: ile mam oszczędności, ile z nich mogę oddać do banku i na jaki czas oraz jaki produkt powinienem wybrać, aby zarobić jak najwięcej, minimalizując przy tym ryzyko utraty pieniędzy. Wybór któregoś z bankowych produktów powinien zależeć od wyników przeprowadzonej analizy.

Jakie zatem instrumenty finansowe pozwolą bezpiecznie zarobić na oszczędzonych pieniądzach?

Do najpopularniejszych w Polsce należą: konto oszczędnościowe i lokata bankowa. Każdy z tych produktów ma swoje plusy i minusy.

W przypadku konta oszczędnościowego możemy wpłacać i wypłacać pieniądze, kiedy chcemy, nie tracąc przy tym odsetek. Z kolei lokata bankowa jest lepiej oprocentowana, zatem możesz na niej więcej zarobić. Jednakże wypłacenie z niej pieniędzy przed terminem, do którego zobowiązaliśmy się w umowie z bankiem, może zakończyć się utratą zarobionych odsetek. Ponadto wiele zależy tu również od kwoty, którą możemy odłożyć do banku.

Lokata w Eurobank – Stałe oprocentowanie do 9%

Na konto możemy bowiem odłożyć sobie dowolną ilość pieniędzy, co w przypadku lokaty nie jest już takie oczywiste. Banki często bowiem określają minimalną kwotę, od której możliwe jest założenie lokaty. Warto zatem poszukać informacji o obu produktach i zastanowić się, na co w danej chwili możemy sobie pozwolić. Jeśli nie jesteśmy sami w stanie podjąć takiej decyzji, zawsze możemy udać się do banku. Doradca bankowypomoże porównać oba produkty, wytłumaczy zasadę działania oraz ewentualne wątpliwości. Ważne jest bowiem, aby wybór odpowiedniego instrumentu do oszczędzania był świadomy, a przy tym jak najkorzystniejszy dla nas.

Skorzystaj z kalkulatora lokat. Porównaj oferty kilkudziesięciu banków na raz