Przegląd najkorzystniejszych lokat terminowych

25 marca
00:02 2013

Coraz trudniej znaleźć lokatę bez dodatkowych warunków i na której można dobrze zarobić. Po ostatniej obniżce przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych do poziomu 3,25 proc. banki mocno obniżyły oprocentowanie depozytów.

Nowe harmonogramy z obniżonymi stawkami depozytowymi przedstawiły: Alior Sync, BZ WBK, BPS, Kredyt Bank, Meritum Bank, Millennium. Pojawił się jednak jeden bank, który nieznacznie, ale zwiększył oprocentowanie. NeoBank podniósł oprocentowanie lokaty na trzy miesiące. EnergoLOKATA 3M PLUS obecnie oprocentowana jest na 5,15% (wcześniej 5,10%).

Obecnie średnie oprocentowanie lokat terminowych wynosi 4%. Który bank proponuje nam największy zysk? Z lokat jednomiesięcznych na uwagę zasługują głównie dwie: Lokata na Dobry Początek Idea Banku oraz Lokata na start Getin Online. Obie oferują 6% zysku. Obie również przeznaczone są tylko dla nowych klientów, a w wypadku ich zerwania klient nie traci odsetek.

Lokata terminowa „EkoLokata” w BOŚ Bank

Z lokat zakładanych na 3 miesiące oprocentowanie rzędu 5,5% oferuje Meritum Bank na Pierwszej Lokacie. Warunkiem jej założenia jest jednak otwarcie pierwszego darmowego Konta Zarabiającego. Konto to zwraca 1% wszystkich transakcji dokonanych wydaną do niego kartą debetową. Przedterminowe zerwanie Pierwszej Lokaty powoduje utratę odsetek, można założyć tylko jedną taką lokatę.

Skorzystaj z kalkulatora lokat. Sprawdź porównanie lokat z  kilkudziesięciu banków >>

Największe cięcia oprocentowania widać w lokatach półrocznych i rocznych. Z lokat zakładanych na pól roku polecić można eLokatę24 SK banku z oprocentowaniem 5,5 % w skali roku. Jest to lokata nieodnawialna, jej zerwanie przed umową oznacza częściową utratę odsetek. Niestety minimalna kwota pozwalająca na założenie tej lokaty to aż 3 tys. zł. Lokata ta występuje również w wersji na 13 miesięcy, a zysk daje na poziomie 5,75%. Jej zerwanie wciągu pierwszych 6 miesięcy powoduje całkowitą utratę odsetek, ale w następnych miesiącach skutkuje naliczeniem odsetek w wysokości 2,20% w skali roku.