Ani typowa lokata, ani prawdziwe ubezpieczenie na życie…
Czym właściwie jest polisolokata?
Polisolokata zawierana jest na podstawie umowy między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym za pośrednictwem banku. Jest to bowiem produkt oszczędnościowy, który nie jest jednak rachunkiem w banku. Polisolokatę możemy określić jako krótkoterminowe ubezpieczenie na życie i dożycie z jednorazową składką. Ta składa pełni właściwie rolę taką jak tradycyjna lokata bankowa. Jeśli w trakcie trwania polisolokaty nic się nie stanie, to po zakończeniu obowiązującej umowy, bank – tak samo, jak w przypadku zwykłej lokaty – wypłaci kapitał wraz z uzyskanymi odsetkami.
Jednak w przypadku śmierci właściciela polisolokaty to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci kapitał oraz minimalnie podwyższone odsetki. W takim wypadku jest to opcja atrakcyjniejsza od lokaty bankowych, bowiem pieniądze z polisolokaty otrzymujemy szybko i bez zbędnego dochodzenia praw spadkowych.
To, co zdecydowanaie odróżnia polisolkaty od lokat bankowych to kwestia opodatkowania. Mianowicie w przypadku polisolokaty wypłacane klientowi odsetki nie podlegają podatkowi Belki, z racji tego, że w Polsce ubezpieczenia nie są opodatkowane. Polisolokata to zatem sprytne posunięcie na ominięcie podatku Belki w przypadku – bądź co bądź – lokaty bankowej.
Crédit Agricole – Polisa lokacyjna „Antidotum PRO na podatek”
Druga różnica między polisolokatami a tradycyjnymi lokatami to fakt, że polisolokaty nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ten z kolei w przypadku kłopotów ubezpieczyciela wypłaci tylko 50% do kwoty nie większej niż 30 000 euro. W podobnej sytuacji jeśli chodzi o lokaty bankowe Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę 100% środków do kwoty 100 000 euro.
Polisolokaty znajdują się w ofertach kilkunastu banków, między innymi: Kredyt Banku, Meritum Banku, Santander Consumer Bank, Credit Agricole, Nordea Banku. Jednak ich wybór jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku lokat bankowych. Są również znacznie bardziej ograniczone jeśli chodzi o okres, na jaki możemy założyć polisolokatę. Zazwyczaj bowiem jest to tylko pół roku bądź rok.