Lokaty – kiepski początek roku

09 stycznia
01:34 2013

Rok 2013 nie rozpoczyna się najlepiej dla oszczędzających na lokatach bankowych. Poprzedni rok zakończył się serią obniżek stóp procentowych wprowadzonych przez Radę Polityki Pieniężnej, jednakże banki jeszcze wstrzymywały się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji dotyczących lokat. Dziś już to widać – oprocentowanie lokat bankowych idzie w dół.

Na obniżenie oprocentowania lokat zdecydowało się już większość banków. Wymienić tu można między innymi takich gigantów, jak: Citi Handlowy, BGŻ Optima, Getin Bank, Alior Sync czy Ing Bank. Obecnie lokaty ze stawką 6% są wycofywane z ofert banków, a coraz więcej jest lokat ze stawką trochę ponad 4%.

Może to być również dopiero początek obniżek, bowiem w 2013 roku prognozowane jest dalsze obniżanie stóp procentowych. Ponadto gospodarka spowalnia, a ekonomiści wieszczą kryzys. To także istotnie wpływa na decyzje banków dotyczące lokat – żaden z nich nie chce na nich stracić. Najwięcej straciły na tym lokaty krótkoterminowe (większość obciętego oprocentowania dotyczy właśnie ich), najmniej – te zakładane na okres powyżej roku.

Lokata standardowa w BGŻOptima – bezpieczna inwestycja, atrakcyjne stałe oprocentowanie

Do ciekawych obecnie ofert zaliczyć można Lokatę na Dobry Początek, którą znajdziemy w Idea Banku oraz Lokatę na Start Getin Banku. Pierwsza oferuje nam 7,5% na lokacie jednomiesięcznej oraz gwarancję zachowania odsetek w wypadku jej zerwania. Lokata Getin Banku daje 7%-towy zysk i również nie tracimy odsetek przy wcześniejszym zerwaniu. Minus to maksymalna kwota lokaty wynosząca 10 000 zł. Warto też przyjrzeć się temu, co oferuje SK Bank – eLokaty 24 na 1 i 3 miesiące również póki co posiadają wysokie oprocentowanie w porównaniu do innych ofert.

Na chwilę obecną produkty te to najlepsze lokaty krótkoterminowe na rynku. Należy też uważać na dodatkowe uwarunkowania, jak wysokie koszty założenia lokaty, konieczność założenia również konta czy wysokie minimalne kwoty lokaty.