Jak Polacy oszczędzają?

20 lutego
22:40 2013

Aż 82% Polaków nie oszczędza w ogóle – wynika z ostatniego raportu „Barometr Nordea”. Jeśli już oszczędzamy to z przeznaczeniem na przyszłość dzieci czy sprzęt do domu. Jedynie 24% Polaków oszczędza na emeryturę.

 

Co dość zrozumiałe najmniej odkładaniem oszczędności przejmują się młodzież oraz osoby młode, podejmujące pierwsze prace. Wraz z wiekiem, doświadczeniem zawodowym i stabilizowaniem się sytuacji osobistej, tendencje te się zmieniają. W grupie wiekowej 40-49 lat, już 34% badanych deklarowało odkładanie środków finansowych. Są to jednakże takie osoby, które mogą sobie pozwolić na odkładanie co miesiąc większej bądź mniejszej kwoty pieniędzy.

Najlepsze lokaty w tym miesiącu? Sprawdź ranking lokat

 

Badanie potwierdza jednak coraz większość świadomość finansową Polaków w tym zakresie. Rozważnie podchodzimy do wyboru produktów bankowych, które mają nas wspomóc w efektywnym odkładaniu pieniędzy. Wolimy przy tym produkty bezpieczne, pewne, raczej nie wiążące się z ryzykiem. To, co najczęściej wybieramy w tym zakresie to: lokata bankowa lub rachunek oszczędnościowy. Co więcej na te dwa instrumenty oszczędzania jako preferowane wskazywała również ta grupa osób, która na chwilę obecną nie odkłada pieniędzy ze względu na brak środków.

Nie trać czasu! Otwórz lokatę bezkarną w BGŻOptima!

Wybór odpowiedniego produktu bankowego poprzedzamy dokładną jego analizą oraz porównaniem ofert wielu banków. Obecnie głównie w internecie szukamy opinii oraz kalkulatorów, pozwalających wyliczyć nam zyski. Wybieramy mądrze, porównujemy ze sobą poszczególne parametry produktów, oferty konkurencji, korzystamy z promocji. Staramy się poszerzać naszą wiedzę o rynku finansowym oraz o tym, co może on nam zaoferować. Uwzględniamy oprocentowanie, prowizje, gwarancję minimalnego zysku, ale i dodatkowe opłaty. Ważna jest dla nas również elastyczność produktów bankowych, możliwość wpłaty czy wypłaty środków w dowolnym momencie.