Ranking Lokat - zarabiaj na lokatach

Piątek, 07 sierpnia 2020 r.
24222-Wspolne-konto-bankowe-a-smierc

Wspólne konto bankowe a śmierć

Wiele osób posiada wspólne konto, najczęściej są to małżeństwa. Co się stanie, jeżeli umrze jeden ze współwłaścicieli rachunku bankowego?

Wbrew pozorom wybór korzystnego konta bankowego nie jest prostą sprawą. Należy pamiętać, że wybór konta powinien być dostosowany do potrzeb oraz oczekiwań właściciela, a czasami właścicieli. Zdarzają się bowiem konta, których właścicielami są dwie osoby. Wówczas jest to konto wspólne. Najczęściej takie konta mają małżeństwa, ale nie tylko – również życiowi partnerzy, którzy sobie zaufali.

Co stanie się z pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli? Wydawać by się mogło, że pieniędzmi może bez przeszkód dysponować żyjący współwłaściciel konta. Tymczasem – nie do końca. Zgodnie z przepisami pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym podlegają dziedziczeniu. Generalnie wszystko zależy od tego, jak jest skonstruowana umowa z bankiem o prowadzeniu konta bankowego.

Umowy są różne, ponieważ banki różnie traktują ten problem. W niektórych przypadkach wraz ze śmiercią jednego ze współwłaścicieli konta umowa wygasa. W innych z kolei żyjący współwłaściciel konta po śmierci partnera może swobodnie dysponować pieniędzmi znajdującymi się na koncie. Spadkobiercy mogą dochodzić swoich praw tylko w sądzie. Istnieją też banki, które po śmierci jednego ze współwłaścicieli blokują część środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym do czasu zakończenia postępowania spadkowego. Bank nie może zablokować całej kwoty, jaka znajduje się na koncie bankowym.

Przed dokonaniem wyboru banku oraz wspólnego konta bankowego najlepiej dokładnie sprawdzić, jak bank reaguje w przypadku śmierci jednego z właścicieli konta wspólnego. W PKO BP po śmierci jednego z właścicieli konta środkami dysponuje jego partner. Może on zarówno korzystać z pieniędzy znajdujących się na koncie, jak i zlikwidować konto. Natomiast spadkobiercy mogą dochodzić swoich praw tylko u żyjącego współwłaściciela. W innych bankach sytuacja może być inna, dlatego należy sprawdzić oferty co najmniej kilku instytucji. 

Niestety, zakładając wspólne konto bankowe, nie można złożyć dyspozycji regulującej to, co  w razie śmierci jednego ze współwłaścicieli rachunku bankowego ma stać się z pieniędzmi zgromadzonymi na koncie.

Rankingi lokat

Ranking lokat 3M: wrzesień 2015

Lokata bankowa to ciągle popularny sposób oszczędzania wielu Polaków. Być może nie zarobimy tu ogromnych pieniędzy, ale za to nasze pieniądze są bezpieczne. Do tego, wybierając lokaty krótkoterminowe, możemy często korzystać z aktualnych promocji. Oto nasz ranking lokat 3M – wrzesień 2015.

czytaj dalej

zobacz archiwum

Finanse osobiste

 • Najlepsze konto osobiste

  Osobiste konto bankowe, popularny ROR, to w dzisiejszych czasach rzecz niezbędna. Nie tylko dzięki niemu możemy skorzystać z innych produktów bankowych, ale również jego posiadanie może poprawić naszą…

  czytaj dalej

 • Kredyty gotówkowe z najniższą ratą

  Jeżeli potrzebujemy szybkiej gotówki na remont mieszkania, wyjazd wakacyjny, kupno samochodu czy sfinansowanie bieżących wydatków, skorzystajmy z ofert kredytów gotówkowych, które można znaleźć w bank…

  czytaj dalej

 • Czym jest zdolność kredytowa?

  Zanim będziemy mogli otrzymać kredyt lub pożyczkę, bank dokona szczegółowej analizy naszej sytuacji finansowej. Inaczej mówiąc, zbada naszą zdolność kredytową. Dowiedzmy się, czym jest zdolność kredyt…

  czytaj dalej

Na portalu wykorzystywane są ciasteczka (cookies). Pliki te zapewniają użytkownikowi wygodę w korzystaniu z serwisu. Więcej informacji w Regulaminie serwisu.

X