Ranking Lokat - zarabiaj na lokatach

Piątek, 07 sierpnia 2020 r.
monety euro

Obligacje a lokaty - wymieniamy róznice

Na pozór łatwy wybór pomiędzy produktami stworzonymi do pomnażania pieniędzy często doprowadza do rozczarowań klientów. Czym są obligacje, a czym lokaty? Wymieniamy różnice.

Rola dostępności

W przypadku pierwszego rozwiązania możliwości zakupu obligacji Skarbu Państwa sprowadzają się ok. tysiąca placówek PKO Banku Polskiego, wliczając w to dom maklerski oraz kanały internetowe i telefoniczne. Z kolei dostępność lokat wydaje się dużo prostsza i szybsza, bowiem obecnie takie produkty oferowane są przez ponad 30 banków komercyjnych, ok. 60 SKOK-ów i blisko 570 banków spółdzielczych. Rachunek wydaje się prosty, gdyż suma instytucji proponujących lokaty przekracza ponad 7 tysięcy placówek, znajdujących się na terenie całego kraju (także w niewielkich miejscowościach). Jeśli doliczyć do tego kanały telefonii i Internetu, nie ma wątpliwości, że produkty te są dużo bardziej powszechnym rozwiązaniem w Polsce.

Bezpieczeństwo gwarancją sukcesu?

Porównując aspekt bezpieczeństwa kapitału w zakresie posiadania obligacji czy lokat, można dojść do wniosku, że ryzyko związane z zakupem i utrzymaniem danych produktów jest w obu przypadkach podobne. Lokaty w bankach, a także od pewnego czasu w SKOK-ach, do kwoty 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Taka gwarancja powstaje na wypadek upadłości instytucji, która przejmuje środki pieniężne w depozyt. Obligacje z kolei dają bezpieczeństwo, bowiem to Skarb Państwa odpowiada za powstałe zobowiązania całym swoim majątkiem.

Na długo czy krótko?

Oferta banków stale się poszerza, jednak przeważnie maksymalny okres lokat wynosi dwa-trzy lata. Właściwie nie istnieją takie produkty bankowe, które umożliwiłyby inwestowanie pieniędzy np. na okres lat 10. Zwykle jednak klienci instytucji finansowych decydują się na rozwiązania krótkoterminowe, nieprzekraczające roku. Z kolei obligacje skarbowe pozwalają na długofalowe inwestycje, co dla wielu jest podstawową zaletą. Niemałe znaczenie ma również fakt, że zerwanie takich obligacji wiąże się kosztami oscylującymi w granicach jednego proc. wartości nominalnej papieru wartościowego. Przy rozwiązaniach dziesięcioletnich wartość ta dwukrotnie wzrasta. Zerwanie lokaty bankowej przed upływem zawartego w umowie terminu w większości przypadków pozwania odsetek, na których w końcu najbardziej nam zależy.

W obydwu przypadkach oprocentowanie w skali roku jest bardzo zbliżone. Niewielkie różnice powodują, że ciężko dokonać właściwego wyboru. Inwestując duże kwoty, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak długo planujemy gromadzić środki i co jest dla nas bardziej opłacalne. Są to jednak indywidualne decyzje, warte dokładniejszej analizy.

Rankingi lokat

Ranking lokat 3M: wrzesień 2015

Lokata bankowa to ciągle popularny sposób oszczędzania wielu Polaków. Być może nie zarobimy tu ogromnych pieniędzy, ale za to nasze pieniądze są bezpieczne. Do tego, wybierając lokaty krótkoterminowe, możemy często korzystać z aktualnych promocji. Oto nasz ranking lokat 3M – wrzesień 2015.

czytaj dalej

zobacz archiwum

Finanse osobiste

 • Najlepsze konto osobiste

  Osobiste konto bankowe, popularny ROR, to w dzisiejszych czasach rzecz niezbędna. Nie tylko dzięki niemu możemy skorzystać z innych produktów bankowych, ale również jego posiadanie może poprawić naszą…

  czytaj dalej

 • Kredyty gotówkowe z najniższą ratą

  Jeżeli potrzebujemy szybkiej gotówki na remont mieszkania, wyjazd wakacyjny, kupno samochodu czy sfinansowanie bieżących wydatków, skorzystajmy z ofert kredytów gotówkowych, które można znaleźć w bank…

  czytaj dalej

 • Czym jest zdolność kredytowa?

  Zanim będziemy mogli otrzymać kredyt lub pożyczkę, bank dokona szczegółowej analizy naszej sytuacji finansowej. Inaczej mówiąc, zbada naszą zdolność kredytową. Dowiedzmy się, czym jest zdolność kredyt…

  czytaj dalej

Na portalu wykorzystywane są ciasteczka (cookies). Pliki te zapewniają użytkownikowi wygodę w korzystaniu z serwisu. Więcej informacji w Regulaminie serwisu.

X