Ranking Lokat - zarabiaj na lokatach

Piątek, 07 sierpnia 2020 r.
Bezpieczeństwo lokat. Co powinieneś wiedzieć?

Bezpieczeństwo lokat. Co powinieneś wiedzieć?

Lokata bankowa to ulubiony produkt oszczędnościowy Polaków. Głównie dlatego, że jest ogólnodostępna i nie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Uchodzi za produkt pewny i niezawodny. Czy jednak lokata bankowa jest zawsze bezpieczna?

Lokaty bankowe w Polsce prowadzone są zgodnie z przepisami prawa cywilnego i podlegają przepisom prawa bankowego. W celu ochrony interesów klientów banków już w 1994 roku uchwalona została ustawa, która powołała do życia instytucję zwaną Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

To ta instytucja ma pomóc klientom w razie upadłości czy nawet przejściowych kłopotów finansowych banku. W takich sytuacjach Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje zabezpieczenie lokat bankowych do wartości 100 tys. euro. Oznacza to, że w razie niewypłacalności banku, w którym posiadasz lokatę, otrzymasz zwrot 100% złożonych na niej środków do wysokości właśnie 100 tys. euro. Nie ma przy tym znaczenia, że posiadasz inne lokaty w tym samym banku - liczy się suma, czyli całość zdeponowanych w nim pieniędzy. 100 tys. euro to limit dla wkładu jednej osoby w jednym banku.

 "Lokata 7% na Dzień Dobry" - lokata jednodniowa w Toyota Bank

Warunek ten obejmuje wszystkie rodzaje lokat bankowych, z wyjątkiem polisolokat. Te bowiem podlegają gwarancjom Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaci tylko do 50% należności i nie więcej niż 30 tys. euro.

Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu podlegają wszystkie banki krajowe, zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze. Ich pełną listę znajdziesz na stronach Komisji Nadzoru Finansowego, której to podlegają wszystkie banki w Polsce.

Lokaty pozabankowe

Inaczej rzecz przedstawia się w przypadku instytucji finansowych czy firm pożyczkowych, a więc SKOK-ach i parabankach. Firmy te często oferują nieprawdopodobnie wysokie zyski z lokaty, zwłaszcza w porównaniu z lokatami oferowanymi w tradycyjnych bankach. Takie niezwykle atrakcyjne oferty powinny wzbudzić naszą podejrzliwość, która powinna kazać nam sprawdzić i produkt tej firmy i samą tą firmę niezwykle starannie.

Skorzystaj z kalkulatora lokat. Sprawdź porównanie lokat z  kilkudziesięciu banków >>

Pamiętaj jednak, że w takich instytucjach lokujesz swoje oszczędności na swoje własne ryzyko. Instytucje te nie podlegają bowiem Komisji Nadzoru Finansowego oraz gwarancjom wypłaty Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zatem jeśli taka firma zbankrutuje, klient może stracić wszystkie pieniądze, które tam ulokował.

Rankingi lokat

Ranking lokat 3M: wrzesień 2015

Lokata bankowa to ciągle popularny sposób oszczędzania wielu Polaków. Być może nie zarobimy tu ogromnych pieniędzy, ale za to nasze pieniądze są bezpieczne. Do tego, wybierając lokaty krótkoterminowe, możemy często korzystać z aktualnych promocji. Oto nasz ranking lokat 3M – wrzesień 2015.

czytaj dalej

zobacz archiwum

Finanse osobiste

 • Najlepsze konto osobiste

  Osobiste konto bankowe, popularny ROR, to w dzisiejszych czasach rzecz niezbędna. Nie tylko dzięki niemu możemy skorzystać z innych produktów bankowych, ale również jego posiadanie może poprawić naszą…

  czytaj dalej

 • Kredyty gotówkowe z najniższą ratą

  Jeżeli potrzebujemy szybkiej gotówki na remont mieszkania, wyjazd wakacyjny, kupno samochodu czy sfinansowanie bieżących wydatków, skorzystajmy z ofert kredytów gotówkowych, które można znaleźć w bank…

  czytaj dalej

 • Czym jest zdolność kredytowa?

  Zanim będziemy mogli otrzymać kredyt lub pożyczkę, bank dokona szczegółowej analizy naszej sytuacji finansowej. Inaczej mówiąc, zbada naszą zdolność kredytową. Dowiedzmy się, czym jest zdolność kredyt…

  czytaj dalej

Na portalu wykorzystywane są ciasteczka (cookies). Pliki te zapewniają użytkownikowi wygodę w korzystaniu z serwisu. Więcej informacji w Regulaminie serwisu.

X