Ranking Lokat - zarabiaj na lokatach

Środa, 19 lutego 2020 r.
Czym kierować się przy wyborze lokaty?

Czym kierować się przy wyborze lokaty?

Lokaty bankowe to w Polsce bardzo popularny sposób na pomnażanie oszczędności. Przede wszystkim dlatego, że jest to oszczędzanie bezpieczne i pewne. Nie ryzykujemy bowiem niczym - dopóki nie zerwiemy lokaty, nie stracimy zysków z odsetek, ale wiele dostępnych na rynku lokat bankowych gwarantuje zachowanie odsetek nawet w takim przypadku.

Ponad to środki zgromadzone na lokatach w polskich bankach chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W razie ogłoszenia upadłości banku, instytucja ta wypłaca część środków. Ich wysokość określona jest ustawą. Mnogość lokat bankowych dostępnych na rynku może jednak przerazić.

Jaką lokatę wybrać i czym się przy tym kierować?

Przede wszystkim musisz się zastanowić, na jak długo możesz i chcesz przekazać swoje oszczędności do banku. Jest to o tyle ważne, że wpłynie bezpośrednio na Twój zysk z odsetek. Jeśli możesz pozwolić sobie na ulokowanie pieniędzy w banku na dłużej, tym lepiej. Bowiem zazwyczaj lokaty długoterminowe są lepiej oprocentowane. Ale powinieneś być też pewny, że nie będzie potrzebował ich przez ten czas. W umowach bankowych dotyczących lokat zawierany jest zapis o tym, co stanie się z uzyskanymi przez Ciebie odsetkami, jeśli zerwiesz lokatę przed upływem terminu, na jaki zobowiązałeś się pozostawić na niej oszczędności. Zazwyczaj grozi to bowiem częściową lub całkowitą utratą odsetek.

Jeśli chodzi o okres, na jaki zakładamy lokatę, to możemy podzielić je na lokaty krótkoterminowe - tu popularne są lokaty jednomiesięczne, trzymiesięczne, półroczne i roczne - oraz długoterminowe - zakładane na okres powyżej 12 miesięcy. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na to, ile zyskasz na lokacie bankowej jest jej oprocentowanie. Im wyżej oprocentowana lokata, tym wyższy z niej zysk.

Lokata Zysk + w Santander Consumer Bank

Oprocentowanie lokat możemy podzielić na stałe i zmienne. Stałe oprocentowanie lokat nie zmieni się przez cały okres trwania lokaty. Jest ono o tyle pewne, że możemy sobie wyliczyć zysk z lokaty już przy jej zakładaniu i jesteśmy pewni, ze tyle właśnie z niej uzyskamy. Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem nie dadzą nam tej pewności, ale z kolei możemy na nich więcej zyskać. Wszystko zależy od Narodowego Banku Polskiego, który decyduje o wysokości stóp procentowych, od których zależy zmienne oprocentowanie lokaty.

Najlepsze lokaty w tym miesiącu? Sprawdź ranking lokat

Rankingi lokat

Ranking lokat 3M: wrzesień 2015

Lokata bankowa to ciągle popularny sposób oszczędzania wielu Polaków. Być może nie zarobimy tu ogromnych pieniędzy, ale za to nasze pieniądze są bezpieczne. Do tego, wybierając lokaty krótkoterminowe, możemy często korzystać z aktualnych promocji. Oto nasz ranking lokat 3M – wrzesień 2015.

czytaj dalej

zobacz archiwum

Finanse osobiste

 • Najlepsze konto osobiste

  Osobiste konto bankowe, popularny ROR, to w dzisiejszych czasach rzecz niezbędna. Nie tylko dzięki niemu możemy skorzystać z innych produktów bankowych, ale również jego posiadanie może poprawić naszą…

  czytaj dalej

 • Kredyty gotówkowe z najniższą ratą

  Jeżeli potrzebujemy szybkiej gotówki na remont mieszkania, wyjazd wakacyjny, kupno samochodu czy sfinansowanie bieżących wydatków, skorzystajmy z ofert kredytów gotówkowych, które można znaleźć w bank…

  czytaj dalej

 • Czym jest zdolność kredytowa?

  Zanim będziemy mogli otrzymać kredyt lub pożyczkę, bank dokona szczegółowej analizy naszej sytuacji finansowej. Inaczej mówiąc, zbada naszą zdolność kredytową. Dowiedzmy się, czym jest zdolność kredyt…

  czytaj dalej

Na portalu wykorzystywane są ciasteczka (cookies). Pliki te zapewniają użytkownikowi wygodę w korzystaniu z serwisu. Więcej informacji w Regulaminie serwisu.

X